У разі, якщо ви виявили людей, які експлуатують диких тварин/птах/рептилій шляхом здійснення пропозиції перехожим сфотографуватися з такими тваринами, зоозахисники рекомендують не бути байдужими. Представники організації UAnimals розповіли, які дії слід вчинити у такому випадку.

1. Викликати інспекцію з благоустрою. 

2. Викликати патруль (для перевірки документів на тварину та встановлення особи). Можна також самостійно піти у відділок поліції для написання заяви.

3. Дочекатися патрульних, але не афішувати, що це ви викликали їх, а почекати збоку.

Які правопорушення вчиняють такі особи з дикими тваринами?

По-перше, відповідно до пункту 8 частини першої статті 16 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» вказано, що на об'єктах благоустрою забороняється: випасати худобу, вигулювати та дресирувати тварин у не відведених для цього місцях. Штраф за порушення - до 1360 грн.

По-друге, відповідно до підпункту третього розділу I Правил використання тварин у видовищних заходах, затверджених Наказом Міністерства аграрної політики № 643 від 13.10.2010 року, особи, які використовують тварин у видовищних заходах, зобов'язані дотримуватися вимог чинного законодавства з питань захисту тварин від жорстокого поводження, а також не допускати порушень прав і законних інтересів інших фізичних і юридичних осіб та не створювати загрози безпеці людей, а також тварин, у тому числі через жорстоке поводження з ними. Відтак, особи, які нав’язують «фотопослуги» з мавпами та іншими дикими тваринами створюють загрозу безпеці людей та тварин, оскільки мавпа чи інша дика тварина під час сеансу фотографії може вкусити людину, яка з нею фотографується або іншу особу.

І по-третє, відповідно до положень статті 1 Закону України «Про ветеринарну медицину» на таких тварин у власника повинні бути ветеринарні документи - це документи дозвільного характеру, до яких належать міжнародний ветеринарний сертифікат, ветеринарне свідоцтво, ветеринарна картка, ветеринарна довідка та ветеринарно-санітарний паспорт на тварину, видані державними ветеринарними інспекторами або уповноваженими чи ліцензованими лікарями ветеринарної медицини, що підтверджують ветеринарно-санітарний стан тварини.