• Головна
  • Смертельна залежність: чому вугільні шахти мають стати «минулим»?
18:31, 4 березня 2021 р.

Смертельна залежність: чому вугільні шахти мають стати «минулим»?

Смертельна залежність: чому вугільні шахти мають стати «минулим»?

Економіка будь-якої країни вимагає чималих енергетичних ресурсів. Ще досі істотну частку в енергетиці багатьох країн займає викопне паливо, зокрема й вугільна промисловість. У той же час активний видобуток вугілля негативно впливає на екологію і людство.

Як вугілля нас вбиває?

Зворотна сторона монети полягає у тому, що видобуток гірських порід призводить до просідання ґрунту. Порушуються сформовані біоценози, що сприяє ерозії ґрунтів. А також це неминуче веде до зміни природних ландшафтів, через що зникають ліси, виникають яри і розломи.

Але, що найстрашніше, видобуток вугілля забруднює атмосферу газами і твердими частинками. Забруднення атмосфери небезпечне не лише безпосереднім отруєнням в конкретному місці, але і тим, що воно розповсюджується на велику територію внаслідок переміщень повітряних мас. Натомість конденсація отруєної водяної пари в атмосфері призводить до випадання токсичних опадів на великій території. Таким чином відбувається вторинне забруднення ґрунтів і водних об’єктів. А це, в свою чергу, призводить до забруднення підземних та поверхневих вод.

Як відомо, велика частина шкідливих для здоров’я речовин потрапляє в організм людини з повітрям, потім з водою і продуктами харчування. В свою чергу ці дрібнодисперсні «вугільні» частинки при попаданні в організм призводять до розвитку хронічних захворювань дихальних шляхів у людей.

Кожен п’ятий

Під час нещодавнього виступу Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш підкреслив, що забруднення повітря, пов’язане з викопним паливом, є причиною кожного п’ятого випадку смерті в усьому світі.

«Наразі дешевше будувати нові потужності з використанням відновлюваних джерел енергії, аніж нові вугільні електростанції»,-

Антоніу Гутерріш

В ООН вважають, що прийшов час відмовитися від «найбруднішого» викопного палива, яке до того ж стає все дорожчим – тобто від вугілля.

Яка ситуація в Україні?

За минулорічними даними, в Україні налічується більше ста шахт, більшість з яких знаходиться на непідконтрольній території.

Цьогоріч уряд планує реалізувати проєкти із закриття двох держшахт. Натомість до 2028–2030 років мають повністю трансформувати вугільні регіони в Україні. Про це стало відомо сьогодні, 4 березня, під час прес-конференції прем’єр-міністра Дениса Шмигаля.

До слова, про свою готовність щодо повної відмови від спалювання вугілля до 2050 року Україна заявила ще на початку минулого року. У презентованій тоді концепції зеленого переходу акцентували увагу на єдиному векторі руху разом з Європейським Союзом.

Варто також зауважити, що українська вугільна промисловості традиційно вже не перший рік є збитковою і потребує все більших відрахувань з держбюджету. Для прикладу, у 2021-му на реструктуризацію вугільної галузі закладено 3,1 млрд грн, а ще 1 млрд грн передбачено на ліквідацію неперспективних шахт. Цікаво, що запланований дохід від вугільної галузі при цьому має скласти лише 355,7 млн грн.

Кому потрібне вугілля?

В Україні найбільшим споживачем вугілля є промисловість. Воно використовується у металургійній галузі та для виробництва електроенергії на ТЕЦ і ТЕС. Проте, якщо на початку 90-х за рахунок вугілля в Україні вироблялося понад 70% електроенергії, нині ця цифра вдвічі менша. За минулий рік найбільші обсяги виробництва електроенергії припали на АЕС (більше половини), натомість на ТЕС і ТЕЦ – лише третина.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Останні новини
Оголошення
live comments feed...