• Головна
  • У БОЯРЦІ ВІДКРИЛИ БАРЕЛЬЄФ ОЛЕКСАНДРУ КОНИСЬКОМУ
14:11, 30 липня 2021 р.

У БОЯРЦІ ВІДКРИЛИ БАРЕЛЬЄФ ОЛЕКСАНДРУ КОНИСЬКОМУ

У БОЯРЦІ ВІДКРИЛИ БАРЕЛЬЄФ ОЛЕКСАНДРУ КОНИСЬКОМУ

25 липня на будівлі КПП Навчально-оздоровчого комплексу Київського військового ліцею ім. Богуна у Боярці відкрили барельєф Олександру Кониському – перекладачу, письменнику, видавцю, лексикографу, педагогу, громадському діячу, адвокату; автору слів пісні «Молитва за Україну», перекладу «Щоденника» Т. Шевченка.

Освятив меморіальний знак митрополит Переяславський і Вишневський Олександр (Драбинко) у співслужінні собору духівництва Православної Церкви України.

Боярський міський голова Олександр Зарубін під час урочистого відкриття барельєфа відзначив, що це вже сьома меморіальна дошка, яка була відкрита в Боярці з ініціативи Андрія Ковальова. «Таким чином ми повертаємо пам’ять про відомих боярчан та нашу історію, виховуючи нове покоління свідомих українців», – зазначив міський голова.

Під час свого виступу історик, дослідник і краєзнавець Андрій Ковальов розповів: «Олександр Кониський – людина дивовижної долі. Народився 1836 року на Ніжинщині. Отримавши правильну українську освіту, він перекладав підручники для недільних шкіл та молитви українською мовою. Власним коштом засновував недільні школи у тих парафіях, де їх не булою.

Справа життя Олександра Кониського та його дружини Марії – боротьба за Українську державу, тому його називають першим українським самостійником.

За свою активну діяльність Олександр Кониський був репресований царським урядом і засланий на Вологодщину. Був одним з ініціаторів заснування 1873 у Львові Літературного товариства імені Шевченка, а згодом перетворення його в 1892 в Наукове товариство імені Шевченка. Автор двотомної біографії Т. Шевченка «Тарас Шевченко-Грушівський».

Церковний гімн України на слова Кониського і музику М. Лисенка «Боже великий єдиний» написаний 1885 р.

Сім’я Кониських придбала у 1899 році у Боярці дачу по вул. Хрещатик, 50, щоб жити тут подалі від гамірного Києва. Олександр прожив у Боярці рік, 1900 року він помер у Києві. Його дружина Марія проживала у Боярці до 1915 року».

До виступів долучились: доктор історичних наук, член-кореспондент УВАН (США), дійсний член НТШ Ігор Гирич, професор, голова Київської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, член президії правління НСКУ Григорій Савченко, історик, краєзнавець Сергій Лисенко, боярська поетеса, перекладачка Ганна Дика, скульптор Олександр Михайлицький. Прозвучали твори Олександра Кониського у виконанні парафіяльного хору Благовіщенської громади м. Боярка під керівництвом протоієрея Василя Бумби, а також юних читців Назара та Макара Антипових.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Останні новини
Оголошення
live comments feed...