7 листопада 1867 року, рівно 115 років тому, на світ з’явилася Марія Склодовська-Кюрі, у майбутньому перша жінка-лауреат Нобелівської премії, більш того, одразу у двох галузях – з фізики (1903 р.) та з хімії (1911р.).

Уродженка Варшави, Марія Склодовська-Кюрі була приємною жінкою з активною громадянською позицією, талановитим науковим діячем та викладачем у відомих університетах світу у той час, коли жіноча думка нічого не вартувала, а права – сильно притискалися.

У зв’язку з цим, не всі факти з життя вченої висвітлювалися одразу. Але часи змінюються і ми виправляємо таку несправедливість.

10 фактів про Марію Склодовську-Кюрі, які рідко беруть до уваги:

 

  1. Вищу освіту жінка здобула у підпільному Вільному університеті, де таємно викладали професори звичайних університетів. Це пов’язано з тим, що на початку 1900-х років у Польщі жінка не мала права на вищу освіту.

  2. Марія мала старшу сестру Броню, до якої пізніше пішла на навчання у медики. Обидві сестри хотіли здобути вищу освіту, зокрема Броня прагнула закінчити Сорбонну. Тому сестри домовилися, що Марія буде працювати гувернанткою протягом 5 років, аби забезпечити навчання сестрі, а потім, після медичного інституту у Парижі, Броня візьме Марію на навчання.

  3. Полоній, хімічний елемент, що відкрила пара Кюрі, названо в честь Польщі.

  4. Марія носила підвіску з радію на шиї, як талісман. Відкриття цього радіоактивного елементу зайняло 12 років життя жінки та її чоловіка. Незважаючи на недотримання усіх заходів безпеки під час експериментів, дослідниця прожила 66 років та народила двох здорових доньок.

  5. Перший рентген апарат довелося вводити у лікарняну практику одразу на передовій Першої світової війни. Марія зі старшою сестрою їздили по госпіталях і вчили користуватися лікарів новим обладнанням.

  6. Марія Склодовська-Кюрі – перша жінка-викладач Сорбонни.

  7. Старша донька Марії – Ірен Жоліо-Кюрі також стала лауреаткою Нобелівської премії у галузі хімії, але з різницею у 24 роки.

  8. Сім’я дослідників Кюрі припускали, що радій є ефективним у подоланні пухлин, однак, не зважаючи на наступаючий стрімкий ріст вартості на цю речовину, відмовилися патентувати екстракції, оскільки комерційне використання науки було не припустимо до їх духовних стверджень.

  9. Вчена всіляко сприяла розвитку Львівської політехнічної школи, починаючи від прочитаної лекції та стажувань найкращих науковців в престижних європейських університетах і закінчуючи подарунком у 80 мг радію (80% від усіх її запасів).

  10. Уся документація Марії Склодовської-Кюрі, незважаючи на 80 років витримки, досі є смертельно радіоактивними та можуть викликати променеву хворобу.

Джерело https://vseosvita.ua/news/z-dnem-narodzenna-pani-sklodovska-2693.html