Початок 2022 року негативно позначився на будівельному ринку України. Порушилася вироблена роками логістична структура, 75% українських підприємців змушені були припинити діяльність. Причина цього — повномасштабний наступ росії на українські землі. У цій статті проаналізуємо три категорії для покрівлі — металочерепицю, профнастил і фальцеву покрівлю, бо у них одна сировина — рулонна сталь.

Профнастил виріс в ціні на 35%

На кінець 2021 року заводи-виробники профнастилу мали на своїх складах мінімальні запаси рулонної сталі. Трейдери відвантажили свою продукцію на виробництва і чекали нових поставок у лютому-березні 2022 року. Однак з 24 лютого росія почала бомбити мирні українські міста. Бухти металу, що прямували до Одеси й інших портів, затримувалися. Виник дефіцит рулонної сталі, а разом із нею — і профнастилу.

Почалося поступове подорожчання покрівельного матеріалу. Якщо у лютому, березні та квітні це ще не було відчутно, адже попит упав, а український бізнес призупинив свою діяльність, то в середині травня ціна на профнастил піднялася на 35%.

На вартість продукції впливає логістика. До України в кінці лютого мало потрапити близько 70 тонн сталі з Китаю, Індії та Південної Кореї. Але порти, в тому числі й Одеса, закрились. І кораблі попрямували в Туреччину, звідки рулонну сталь вантажили на автомобілі і везли суходолом. З цієї причини виникли додаткові витрати на паливо, яке теж подорожчало. Плюс до цього — знецінення гривні на валютному ринку.

Зауважимо, що несучий та покрівельний профіль типу Т-92 чи ПК-75 особливо подорожчав. Справа в тому, що у постачальників зникла товстолистова сталь. 90% готової продукції виготовлялося із сировини ММК ім. Ілліча. Зараз це підприємство зруйноване через обстріли російських загарбників і не виробляє ніякої продукції. Аналогічна продукція з Європи товщиною 1,0 - 1,2 мм коштує вдвічі дорожче, ніж вітчизняна сталь із Маріуполя. Вірмо в ЗСУ і сподіваймося на якнайшвидшу відбудову всіх підприємств, зруйнованих російськими загарбниками.

Металочерепиця здорожчала на 40%

Причини росту вартості металочерепиці 100-відсотково ті ж самі, що у профнастилу. Цей покрівельний матеріал теж виготовляється із рулонної сталі, а різниця полягає тільки у формі. Єдиний фактор, чому ціна на металочерепицю піднялася на 40%, а профнастилу — на 35%, — профнастил на станках проходить стадію ужимки, а металочерепиця — ні. В цьому полягає різниця у вартості за квадратний метр.

Фальцева покрівля подорожчала на 30%

Висока ціна на фальцеву покрівлю пояснюється тими ж причинами, що й зростання вартості профнастилу і металочерепиці. 60% готової продукції для покрівлі виготовляється з китайської рулонної сталі. Через порушення логістичної структури та нестабільний курс валют доставка сировини з Китаю подорожчала, що й спровокувало ріст ціни на фальцеву покрівлю на 30%. Варто додати, що Китай зараз переживає політичну та економічну кризу. Ситуація в країні теж впливає на торгівлю металом.

Аналізуючи ситуацію на будівельному ринку України, прогнозуємо подорожчання всіх покрівельних матеріалів. Бо курс долара і євро відносно гривні росте. Єдине, що зупинить цей процес, — перемога України над російськими окупантами. Тоді відновиться доставка бухт металу морем, як це було зазвичай, а гривня зміцніє на валютному ринку. Тому працюймо далі і вірмо в ЗСУ.

Фальцевая кровля от Завод Модуль